Poznaj naszą Historię

O restauracji Wisła

W samym centrum pięknego uzdrowiska Krynica-Zdrój, znajduje się piękny zielony budynek „Wisła”. Jego lokalizacja tuż przy potoku Kryniczanka dodaje mu uroku, a jego wygląd z licznymi snycerskimi zdobieniami sprawia, że ciężko przejść obok obojętnie.

„Wisła” jest drewnianym budynkiem, który został wzniesiony w 1880 r. dla Pani Emilii Burzyńskiej. W pensjonacie gościły bardzo wybitne osobistości ze świata polityki jak również kultury. Bywali tutaj między innymi: Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gabriela Zapolska, Tadeusz Boy Żeleński.

W pensjonacie od początku XX wieku działała ekskluzywna cukiernia, a na ciasteczka wpadała tutaj w 1938 r. późniejsza królowa Holandii, księżniczka Juliana z małżonkiem, księciem niemieckim Bernhardem Lippe-Biesterfeldem.

W "Wiśle" najlepiej czuć ducha dawnej Krynicy.

Pensjonat „Wisła” stał się ulubionym corocznym miejscem pobytów Bogusława Kaczyńskiego, dyrektora artystycznego festiwalu im. Jana Kiepury. Jego zdaniem miejsce to było pełne magii oraz , że właśnie w „Wiśle” najlepiej czuć ducha dawnej Krynicy. Uważał, że każdej nocy, kiedy zasypiał słyszał szelest trenu sukni Heleny Modrzejewskiej, przemierzającej korytarze. Nieopodal pensjonatu w 2018 odsłonięto pomnik stałego mieszkańca pensjonatu „Wisła” Bogusława Kaczyńskiego.

W 2015 roku zielony pensjonat zmienił właściciela i oraz został odtworzony od nowa.

Wczoraj i dziś

Dawniej
Obecnie

Oś czasu

1880

Powstanie budynku „Wisła”

1880
początek XX wieku

Otwarcie słynnej cukierni „Wisła”

początek XX wieku
2015

Odbudowa budynku przez nowego właściciela

2015
maj 2021

Otwarcie restauracji „Wisła”

maj 2021